6 rad na romantyczną sypialnie w stylu vintage

KategoriaFiltr
 
 
 
 
 

6 rad na romantyczną sypialnie w stylu vintage

17.01.2019.

Romantyczna, przytulna i elegancka. Marzysz o sypialni w stylu vintage? Podczas urządzania bądź ostrożna. Styl vintage ma swoje reguły i zasady, których należy dotrzymać. Poradzimy ci, które to.

Pierwotnie ciężko byłoby znaleźć słowo vintage w odniesieniu do urządzenia wnętrz. Tym wyrazem oznaczane były roczniki wina o wyjątkowo wysokiej jakości. Dopiero później wyraz vintage zaczął być używany w znaczeniu przenośnym, oznaczając wszystko co stare i dobre.

Dzisiaj styl vintage jest niezwykle lubianym trendem, który wnosi do naszych domów powiew historii, delikatne pastelowe kolory, naturalne materiały i kwiatowe wzory. Jeżeli tak wyobrażasz sobie swój dom, nie pozwól na zapchanie swojego domu niepotrzebnymi meblami od krewnych. Nie wszystko co stare, jest vintage.

Jaka jest różnica pomiędzy vintage a retro?

Mnóstwo ludzi podczas urządzania wnętrz myli różne style. Najczęściej dochodzi do krzyżowania się stylów retro i vintage. I chociaż obydwa czerpią z przeszłości, każdy z nich jest inny i wyjątkowy.

Retro czerpie swoją inspirację głównie z lat 50. i 70. ubiegłego wieku. Typowymi cechami stylu retro są pstrokate kolory, przede wszystkim zielony, żółty, brązowy, czarny i czerwony. Meble i dodatki są z drewna, plastiku lub winylu.

Inaczej znowu, styl vintage sięga jeszcze dalej. Jego wzorem są lata 20. i 60. We wnętrzu powinny przeważać delikatne kolory, takie jak beżowy, szary czy kremowy. Meble mogą być odnowione, ale powinny pachnieć starością. Preferowane są naturalne materiały, takie jak drewno i bawełna, które mogą być uzupełnione metalowymi elementami. Absolutnym tabu w stylu vintage jest plastik.

Podstawowe zasady stylu vintage

Tak wyglądają najważniejsze zasady stylu vintage:

  • Z materiałów używaj przede wszystkim drewna.
  • We wnętrzu powinny dominować spokojne kolory, które można uzupełnić delikatnymi i pastelowymi odcieniami.
  • Meble powinny wyglądać na stare, ale eleganckie.
  • Jeśli chodzi o wzory, to odpowiednie są kwiaty, ewentualnie rzeźbione ornamenty na meblach.
  • Dodatki mogą zawierać pęknięcia, patynę i rdzę.

Sypialnia w stylu vintage

Przy urządzaniu sypialni obowiązują takie same zasady jak w przypadku jakiejkolwiek innej przestrzeni. Najpierw wybierz odpowiedni kolor podłogi i ścian, stopniowo ustawiaj największe meble, a na koniec dodaj dodatki i tkaniny. Jak to wszystko zrobić w stylu vintage?

1. Tapety I delikatne kolory na ścianach

Ściany sypialni pomaluj na biało albo w naturalnych beżowych odcieniach. Jeśli lubisz trochę weselsze kolory, wypróbuj pastelowe tony. Oprócz farby, możesz też ozdobić ściany tapetami. Kwiatowe wzory albo ornamenty są stworzone dla stylu vintage.

2. Białe łóżko z rzeźbionym frontem

Po ścianach przychodzi kolej na wybór odpowiedniego łóżka. Do przytulnej sypialni w stylu vintage pasuje łóżko metalowe lub z drewna. Jeśli chodzi o kolory, odpowiednia będzie biel, która podkreśli romantyczną atmosferę. Łóżka w stylu vintage mogą mieć wysokie fronty zdobione rzeźbionymi motywami.

3. Meble jak dla nowoczesnej księżniczki

Oprócz łóżka, wstawcie do sypialni szafę oraz szafki nocne. Zapomnij o zabudowanych szafach i porozglądaj się w sklepach z antykami. Dobrej jakości drewniana szafa prawdopodobnie zajmie spory kawałek miejsca, ale doda sypialni ten odpowiedni szyk.

4. Nie zapomnij o stoliku toaletowym

Delikatnym elementem sypialni w stylu vintage jest piękny stolik toaletowy. Ten praktyczny pomocnik wniesie do pomieszczenia historię, elegancję i majestatyczność. Postaw na nim swoje ulubione perfumy, albo piękną kasetkę na biżuterię a będziesz mogła każdy ranek zaczynać jak księżniczka.

5. Tkaniny I poduszki dla romantycznych chwil

Jednym z ważnych detali, który sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne, są tkaniny. Mogą się znajdować w sypialni w postaci poszewek, poduszek, baldachimu, ale i abażuru na lampie. Wybierz takie, które mają na sobie kilka falbanek i kwiatowy wzór.

6. Dodaj drobne dodatki

Wisienką na torcie przy urządzaniu wnętrza w stylu vintage są dodatki. Do vintage sypialni możesz wstawić porcelanową lampę i kilka starych fotografii. Nieocenioną przysługę wyświadczy ci równieżlustro ze zdobioną drewnianą ramą, w którym spokojnie schowasz całą swoją biżuterię.

Jak widzisz, realizacja koncepcji o mieszkaniu w stylu vintage wcale nie musi być bardzo skomplikowana. Wymaga to tylko odrobinę planowania i czasu. Wybierz się na wycieczkę do sklepu z antykami i na odwiedziny do babci. Gustowne dodatki i meble w postaci toaletek, luster czy kasetek na biżuterię znajdziesz w naszym sklepie.

 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja