Od starości do teraźniejszości

KategoriaFiltr
 
 
 
 
 

Od starości do teraźniejszości

11.06.2019.

W dzisiejszych czasach, gdzie każdy gdzieś się śpieszy, większość kobiet maluje się rano w łazience przy słabym oświetleniu, w pracy lub nawet w aucie. Być może powinniśmy czerpać inspirację z minionych stuleci i zawsze znaleźć dla siebie czas na to, abyśmy mogli zadbać o swoją cerę lub w spokoju się umalować. Ciągle służą do tego toaletki.

Już nawet w starożytnym egipcie używano perfum, maści, olejów lub farb do twarzy

Już nawet w starożytnym Egipcie ludzie wiedzieli, jak ważne jest dbać o siebie, ponieważ chcieli się podobać wszystkim dookoła. W egipskich grobach znaleziono różne pudełka, w których znajdowały się perfumy, maści, oleje, farby do twarzy lub nawet lusterka z polerowanego metalu. Pudełka były wykonane z drewna, brązu, kości lub ceramiki, często zdobione malowidłami. Zadbany wygląd już nawet 3000 lat temu był wyznacznikiem statusu społecznego.  

               Egipskie pudełko na kosmetyki

W grecji, a także w rzymie posiadali skrzynki zdobione mitologicznymi obrazkami

W starożytnej Grecji i Rzymie pudełka i lusterka nie różniły się zbytnio niczym specjalnym. Zdobione były zazwyczaj mitologicznymi motywami lub motywami związanymi z wydarzeniami z życia ich właściciela.

Używanie kosmetyków w Europie Zachodniej zakończyło się upadkiem cesarstwa rzymskiego w V wieku i ponownie pojawiło się w XII wieku. W tym okresie przodkowie toaletek pojawiali się jako małe szafki z lustrem, gdzie oprócz kosmetyków skrywała się również biżuteria.   

 

Trendy na dworze francuskim

Później w XIV wieku bogate francuskie damy zaczęły używać tzw.„necessaires“, czym były bogato zdobione szkatułki pełne kosmetyków do makijażu i kosmetyków toaletowych, które kobiety zabierały ze sobą również w podróż. Najprawdopodobniej ta forma im nie wystarczyła, ponieważ damy podczas malowania się potrzebowały lustro i wygodę. Dlatego pod koniec XVII wieku powstała pierwsza toaletka z klapą w górnej części- tzw. „poudrouse“.

 

Taką toaletkę miała również madame de pompadour

V XVIII wieku mebel ten stał się bardzo popularny i każda dama z wyższych sfer musiała go mieć. Toaletka najbardziej oczarowała Madame de Pompadour, która w tym czasie ustalała trendy na pałacu w Wersalu. Była podczas narodzin rokoka- łagodniejszej odnogi barokowego stylu, który się uwidocznił również w wyglądzie tego stolika. Przy tej toaletce siedziała i malowała się wiele godzin, a dodatkowo podczas tego procesu przyjmowała odwiedziny. Toaletka w ten sposób stała się również miejscem wielu spotkań i debat.  

Maria Antoinetta, francuska królowa i małżonka Ludovita XVI., była kolejną piękną kobietą, która uwielbiała swoją toaletkę. Również austriacka arcyksiężna i królowa Węgier Maria Teresa  bardzo polubiła ten rodzaj mebli.

 

V XIX wieku toaletki stały się częścią każdego domu

W XIX wieku toaletki w sypialniach nie były niczym wyjątkowym, a posiadała je każda dama nawet ze średniej warstwy społecznej.  W tych czasach popularnych było wiele stylów, a toaletki były inspirowane stylem gotyckim, renesansowym, imperialnym, rokokowym lub wiktoriańskim. W XX wieku wpływ na ich wygląd miał styl secesyjny, który stał się popularny we wszystkich płaszczyznach sztuki wizualnej. Toaletki powstawały np. z żelaza, szkła, marmuru lub kwarcu. 

                            toaletka secesyjna

W Ameryce, toaletki o prostszym wyglądzie, stały się nieodłączną częścią hollywoodzkiej sceny filmowej lat dwudziestych i trzydziestych. W wielu filmach zawierały sceny gdzie aktorki siedziały przy toaletce we własnej sypialni i się malowały. Znajdziemy wiele zdjęć lubianych do dzisiaj aktorek takich jak Marilyn Monroe lub Audrey Hepburn a główną rolę na tych zdjęciach grają toaletki w stylu boudoir.

Marilyn Monroe

Toaletki nie były produktem wyłącznie dla kobiet, produkowano je również dla mężczyzn, te były prostsze, z wyżej umieszczonym lustrem i przeznaczone były tylko do golenia.

Obecnie ten typ mebli jest wciąż popularny i produkuje się go w różnych stylach i z różnych materiałów. Od czarujących vintage toaletek po proste designowe stoliki. Umożliwiają nam przejrzyste schowanie kosmetyków i wygodne upiększanie się, zmycie makijażu lub zabiegi pielęgnacyjne dla cery. Jeśli nie macie jeszcze toaletki lub musicie ją wymienić na nową, będziemy się cieszyć, gdy wybierzecie coś z naszej oferty vintage toaletek, których nazwa pochodzi od wpływowych historycznych kobiet, którymi się inspirowaliśmy.

 
 
 
 
Reklamné okno
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja