Urządzasz dom? Podpowiemy ci, jakie kolory wybrać

KategoriaFiltr
 
 
 
 
 

Urządzasz dom? Podpowiemy ci, jakie kolory wybrać

21.02.2020.

Kolory otoczenia mają na nas duży wpływ. Właśnie dlatego ich wybór w znaczącym stopniu decyduje o ogólnym samopoczuciu w domu. Warto wiedzieć, w jaki sposób oddziałują na nas poszczególne barwy. Jedynie w ten sposób stworzymy sobie dom, który będzie naszym codziennym wsparciem i miejscem odpoczynku.

Każdy kolor wspiera określone emocje. Dzięki odpowiedniemu połączeniu stworzysz zatem przestrzeń, w której poczujesz się komfortowo, bezpiecznie i przyjemnie. 

 

Biały

Kolor biały stanowi neutralną bazę. Symbolizuje prostotę, czystość i stabilność. Optycznie powiększa pomieszczenie i dobrze komponuje się z każdym kolorem. Ciekawym wyborem będą kolorowe ściany (na przykład jasnoniebieskie) i wyraziste białe meble (przykładowo toaletka)

 

Szary

Szary to kolor neutralny, który doskonale stonuje wyraźniejsze odcienie koloru zielonego, niebieskiego czy czerwonego. Symbolizuje stabilność i trwałość. Doskonale nadaje się do korytarza, warto też wybrać w tym kolorze meble do salonu lub do sypialni

 

Niebieski

Niebieski ma działanie uspokajające i wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Zapewnia spokojny sen, dlatego też często stosuje się go w sypialni lub w pokoju dziecięcym. Odpowiedni jest również do łazienki, w której może przywoływać na myśl spokojne wody oceanów. Z kolorem niebieskim doskonale komponują się białe meble. W ten sposób stworzysz romantyczną przestrzeń o morskim charakterze, gdzie przez cały rok będziesz się czuć, jakbyś mieszkał tylko parę kroków od plaży.

 

Zielony

Zielony zawsze będzie przywoływać na myśl głównie naturę, a więc emocje wywoływane przez las - zdrowie, dobrobyt, nieustanny rozwój. Pomieszczenia z elementami koloru zielonego dają poczucie świeżości oraz harmonii. Nie bój się połączyć zieleni ze stonowanym żółtym, brązowym, białym lub z kwiecistą tapetą. Zielony świetnie nadaje się do przestrzeni zewnętrznych lub do pomieszczeń z otwartym wnętrzem. 

 

Czerwony

Czerwony kolor świetnie wygląda w połączeniu z białymi dodatkami do domu. Wspiera aktywność, jest symbolem miłości oraz wzmaga apetyt. Zwróć jednak uwagę, abyś do swojego mieszkania wybierał raczej bardziej stonowane odcienie czerwieni. Intensywnej czerwieni często przypisuje się emocje takie jak gniew czy niepokój. 

 

Fioletowy

Fiolet to symbol kobiecości i delikatności. Wybierając odcień lawendowy, liliowy lub inny pastelowy ton tego pięknego koloru, stworzysz przestrzeń o komfortowej i relaksującej atmosferze. Kolor ten będzie odpowiedni do sypialni oraz salonu, a łagodniejszy odcień nada się również do przedpokoju. W połączeniu z białymi meblami stworzysz piękną kobiecą przestrzeń. Wyobraź sobie na przykład przedpokój w łagodnym fioletowym odcieniu, którego główny element stanowi piękne białe lustro

 

Żółty

Żółty to kolor szczęścia, optymizmu, nowoczesności oraz kreatywności. Żółta przestrzeń jest rozrywkowa i świeża, ten kolor będzie zatem idealny do pokoju dziecięcego lub gabinetu. Nie zapomnij jednak połączyć intensywnej żółci z czymś bardziej subtelnym. Neutralna szarość lub biel pomoże osiągnąć perfekcyjny kontrast

 

Mniej czasem znaczy więcej i obowiązuje to również jeśli chodzi o wybór kolorów. Postaraj się wybrać 2-3 kolory i w różnych kombinacjach połączyć je w całym wnętrzu. Wybieraj raczej łagodniejsze odcienie poszczególnych barw i łącz je z elementami wyposażenia w białej lub szarej kolorystyce, które zneutralizują intensywne odcienie ścian. Nie bój się eksperymentować, lecz decyzje podejmuj przede wszystkim na podstawie własnych preferencji. Stwórz wnętrze, o jakim zawsze marzyłeś. Wnętrze, które pokochasz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pełna (Desktop) wersja
Potrzebujesz pomocy?Potrzebujesz pomocy?